Karayolu TaşıtlarıTaşıtlar

Benzinli Motor Nedir? Benzinli Motor ile ilgili bilgi

Benzinli Motor Nedir?

1876 yılında Nikolaus Otto tarafından bulunan günümüzde en çok tercih edilen motor tiplerinden olan içten yanmalı motordur. Benzinli motorlarda kullanılan yakıt adından da anlaşılacağı üzere benzindir.

Benzinli Motor Nedir? Benzinli Motor ile ilgili bilgi | Bilgicim.NET,Otomobil

Dizel motorların çalışma prensibi olarak silindir içine doldurulanın yalnızca hava olması ve bu havanın piston tarafından yüksek basınç altında sıkıştırılarak belirli bir sıcaklığa ulaştığında silindirin içine püskürtülen yakıtın alev alması ve patlaması prensibine dayandığından Dizel Motor Nedir? adlı yazımızda bahsetmiştik.(Aslında o yazımızda benzinli motorun çalışma prensibinden de bahsetmiştik) Benzinli motor çalışma prensibi olarak dizel motordan farklı olarak benzinli motorda sıkıştırılanın yalnızca hava olması değil hava+yakıt karşımı olmasıdır. İşte bu karışımın sıkıştırılarak buji tarafından ateşlenerek patlama meydana gelmesi prensibine dayanmaktadır. Dizel motorda buji kullanılmadığını onun yerini yakıt püskürten enjektör aldığından da bahsetmiştik. Şimdi de tanımda bahsettiğimiz Nikolaus Otto tarafından Otto çevrimi olarak da bilinen çevrimi yani benzinli motor çalışma prensibini yakından açıklamaya çalışalım.

  • Emme: Silindir içine doldurulmak istenen hava+yakıt karışımı, emme sübabının açılması ile silindir içine çekilmektedir.
  • Sıkıştırma: Silindire çekilen bu karışım piston tarafından sıkıştırılmaktadır.
  • Yanma: Sıkıştırılmış olan karışım buji tarafından ateşlenmekte ve patlama meydana gelmektedir.Oluşan bu patlamada hareket gücü bu aşamada üretilmektedir.
  • Egzoz: Yanma neticesinde oluşan gazlar egzoz sübabından dışarı atılmakta ve çevrim tamamlanmaktadır.

Basitçe elimizden geldiğince sizlere açıklamaya çalıştık.

wikipedi.org adresinden yararlanılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir