Kısa Bilgiler

İçinde Türkiye’nin de Bulunduğu 10 Bilgi

İçinde Türkiye’nin de Bulunduğu 10 Bilgi

İçinde Türkiye’nin de Bulunduğu 10 Bilgi

  1. Osmanlı köprü mimarisinin en güzel örnekleri arasında gösterilen Koyun Baba Köprüsü 1486-1491 yılları arasında yapılmıştır.
  2. Göçmen kuşlar arasında yer alan kel aynaklar üreme mevsimi geldiğinde Şanlıurfa’nın Birecik ilçesine geliyorlardı. Ancak sayılarının azalması neticesinde korumaya alınıp insan eliyle kafeslerde beslenen bu kuşlar bir süre sonra göç etme alışkanlıklarını yitirmişlerdir.
  3. Dicle Irmağı‘nın Türkiye topraklarındaki uzunluğu 523 kilometredir.
  4. Sadece Hawaii‘deki yanardağ kraterlerinde yetişen ve o yörede gümüş kılıç adı ile anılan bitki çiçek açmak için 20 yıl beklemekte ve çiçeklendikten üç hafta sonra da ölmektedir.
  5. Batı Hint Adaları’ndaki Dominika’nın başkenti ve büyük bir limanı konumunda bulunan Roseau‘da muz önemli bir gelir kaynağıdır.
  6. Diş hekimliğinin bir uzmanlık dalı olarak gelişmesinde önce, insanların çürüyen ve ağrıyan dişleri berberler ya da gezici dişçiler tarafından çekilirdi.
  7. 1.Dünya Savaşı yıllarında Alman denizaltıları hedefleri olan gemiyi önce torpil atarak yaralamakta ve daha sonra da saldırılarını top ateşiyle sürdürmekteydi.
  8. Besteci Claude Debussy müzik alanında İzlenimci Akım’ın kurucusudur.
  9. 1941 yılında ABD’de dağlık bölgelerde yük vagonlarını çekmek için yapılan Big Boy adı verilen lokomotif bugüne kadar yapılmış en büyük lokomotif konumundadır.
  10. Günümüzde hiçbir yöntem, depremlerin önceden yeterli bir kesinlikle saptanmasına imkan vermemektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir