Müzik

Gitar Nedir? Gitar Çeşitleri Nelerdir? Hakkında bilgi

Gitar Nedir?

Gitar 6 telli genelikle ahşap gövdeli, perdeli ve pena veya parmakla çalınan müzik aletidir. Gitarlar değişik ağaç türlerinden yapılabilirler.

Gitar ın Tarihçesi?

Gitarın atası olarak sayabileceğimiz ud ile başlamıştır. Orta Doğu Türk’leri Avrupa’ya göç ederek Avrupa’da udun değişerek başka bir hal almasında etkili olmuşlardır. Gitarın ilk örnekleri İspanya’da xvıı. yy. görüldü ve parmakla çalındığını biliniyor. Daha sonra gitara 5 tel takıldı, perde sayısı 10’a çıkarıldı. Pesten tize doğru “la-re-sol-si-mi” olarak akortlanmaya başlandı. 18’yy. sonlarında bir “kalın mi” eklenerek tel sayısı 6 ya çıkarıldı. 1920 yılında elektro gitar doğdu. Elektro gitar doğduktan sonra gitarın çeşitleri artmaya başlamıştır.

Gitar Türleri-Çeşitleri

Klasik Gitar: Tüm gitar türlerinin atası olarak bilinir. Gitarın gövdesinde ses deliği denilen yuvarlak bir boşluk bulunur.Gitarın telleri titreştiğinde gövdenin içinde bulunan hava titreşerek ses olarak geri çıkar. Kalın 3 tel çelik diğer 3 tel ise naylondur. Genelde klasik müziklerde kullanılır.

Akustik Gitar: Görüntüsü klasik gitarı andırır ancak biraz daha şişman ve basıktır. Dar bir sap ve çelik tellere sahip olması ayıran özelliğidir.

Elektro Gitar: Katı ve oyulmamış gövdeye sahiptir.Tellerden gelen ses manyetikler tarafından elektrik sinyallerine dönüştürüp yükselticiye yollanırÇelik tellidir ve genelde pena kullanılır. Diğer gitarlar gibi sap, gövde ve bas olmak üzere üç ana bölümden oluşur. Bazı elektro gitarlarda bas bulunmayabilir. Gövde, manyetikleri, sesin tonu ve seviyesini ayarlayan kontrol devrelerini içeren ve tellerin bir ucunun bağlandığı bölümdür. Ek olarak elektro gitar için birkaç bölüm daha eklenebilir; Tremolo kolu, manyetikler, ses ve ton ayarı, switch..

Bas Gitar: Çalışma prensibi elektro gitara benzer. Sesi normal gitardan bir oktav kalındır. Portede bas gitar için “Fa” anahtarı kullanılır. 4 telli, 12 telli, 6 telli, 5 telli, perdesiz, kafasız değişik türlerde bas gitar bulunmaktadır.

Perdesiz Gitar: Ara sesleri verebilmek için yapılmıştır. Farklı bir ses rengine sahiptir. 1976 yılında Erkan Oğur, Türk Müziği seslerine olan ihtiyacı için üretmiştir. Daha sonra perdesiz elektrik gitar, sekiz telli perdesiz gitar gibi farklı modelleri üretilmiştir.

Lap Steel Gitar: Hawaii yöresine ait bir gitardır.

Telli Gitar: Klasik 6 telli gitardan çok farkı yoktur. Tek büyük fark en üste bulunan E (mi) telinden sonra B (si) telinin konulmasıdır.

Weissenborn Gitar :Diğer değişiyle H.Weissenborn gitar bir tür lap slide gitardır ve Los Angeles’da 1920’ler 1930’larda Hermann Weissenborn tarafından üretilmiştir.

2 thoughts on “Gitar Nedir? Gitar Çeşitleri Nelerdir? Hakkında bilgi

 • gitarın sol gitarmı yoksa sağ gitarmı olduğunu nasıl anlarız ?

  Yanıtla
  • Bilgiç

   Merhaba Alihan
   İkisi arasındaki farkları
   Tellerin dizilimi
   kesik kasa (cutaway) olanlarla kesik alanın aşağı bakması gerekmektedir.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir