Sağlık

Maden Suyu (Doğal Mineralli Su) Nedir? Bilgi

Maden Suyu (Doğal Mineralli Su) Nedir? Hakkında Bilgi

Öncelikle Maden Suyu Nedir?

Yer Altının çeşitli derinliklerinde uygun şartlarda kendiliğinden oluşan, bir yada daha fazla kaynaktan yüzeye kendiliğinden veya belli çalışmalar sonucu çıkan, mineraller ve elementler açısından zengin sulardır.

Doğal Mineralli suların sertliğinin sebebi ise içerinde bulunan minerallerden kaynaklanmaktadır. Bu mineraller ise Kalsiyum, Magnezyum ve Bikarbonat’tır. Bu mineraller insan sağlığı için yararlı minerallerdir. Ayrıca doğal mineralli sular ile yemek pişirilmesi de insanlar için sağlıklı olmakla beraber besinlerin içerinde bulunan mineralleri de desteklemektedir.

Tüketim

Doğal mineralli suları çok su kaybettiğimiz yaz aylarında içmemiz vücudumuzun su oranını destekleyecektir. Ayrıca bu durum hamile olan kadınların içinde geçerlidir. Hamile olan kadınlarında doğal mineralli su içmeleri faydalı olmaktadır.

Spor salonundan çıkarken verdiğiniz kiloların büyük kısmı vücudunuzdaki suların atılmasından kaynaklamaktadır. Vücudunuzdaki suyun atılması zararlı olacağından dolayı doğal mineralli su ile desteklenmesi vücudunuzun daha dirençli olmasını sağlayacaktır.

Zararı var mıdır?

Özellikle asitli (doğal karbondioksit) olmasından dolayı insanlar tarafından zararlı olarak algılanabilir. Fakat durum böyle değildir. Bilinenin aksine Doğal maden sularının zararı yoktur, faydası ise aşağıda listelenmektedir. Ayrıca Doğal maden suları yetişkinlere yararın fazlasını çocuklara sağlamaktadır. Yani gelişim çağındaki çocukların Maden suyu içmelerin de hiçbir sakınca yoktur.

Faydaları

  • Böbrekleri destekler ve taş oluşumunu engeller.
  • Cilt sağlığını destekler.
  • Kalp damar hastalıklarına iyi gelir.
  • Damar sertliğine yol açan yağların temizlenmesinde etkilidir.
  • Kemik erimesini engeller.
  • Kalsiyum açısından vücudumuzu destekler.
  • Ülser mide ve bağırsak hastalıklarını engeller.
  • İshal e karşı kullanılmaktadır.

Ek Bilgi

Avrupa da yılda 150 litre Doğal Mineralli Su Tüketilirken Türkiye’de yılda sadece 3 litre tüketilmektedir. Oysa ki Avrupa’nın en zengin doğal mineralli sularına sahibiz. Sahip olduğumuz kaynakların %1 veya 2sini kullanıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir