Sağlık

Şifa Taşı Nedir Nelere İyi Gelir

Şifa Taşı Nedir Nelere İyi Gelir

Dünya üzerinde yer alan her türlü varlık şüphesiz birbirine faydalıdır. Eskiden beri çok farklı şekillerde kullanılarak farklı tedavi yöntemlerinde yer almıştır. Eski Türklerde de şifa taşının tedavi etkisi olduğu inancı vardı. Eski Yunan’da bile şarap kadehleri şifalı taşlardan yapılırdı, sarhoş olmayı gidericisi bir etkisi olduğuna inanılırdı. Eskiden tedavi etkisi olduğuna inanılarak hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır. Peki, Şifa Taşı Nedir Nelere İyi Gelir

Etkileri

Şifalı taşların etkileri ile ilgili halk arasında birçok batıl inanç bulunduğu halde sadece inanç değil yararlı olduğu da ispatlanmıştır. Şifalı taşların etkileri sadece deney sayesinde öğrenilmiştir. İnsan deneyimi bize doğruyu kesin bir şekilde gösterir. Kimi taşların hastalıklar konusunda şifa verdiği düşünülür, bazı taşların da kötülüklerden koruduğuna inanılır.

Neye iyi gelir?

Bununla ilgili biraz bilgi vermek gerekirse, günümüzde renkleri ve özellikleri bakımından dikkat çeken şifalı taşların arasında, Ametist, Yeşim, Akik, Zümrüt, Kehribar, Ay taşı, Kaplan gözü, Lal, Mercan, Turkuaz, Yakut ve Safir gibi taşları örnek verilebilir. Mesela Ametist taşı, uykusuzluğa iyi geldi gibi, göz, alerji, kalp, migren hastalıklarını hafifletici etkisi vardır. Ay taşı, Hindistan’da uğurlu kabul edilen bir taştır. Şişmanlığa iyi gelir, nazar inancında nazara karşı koruduğuna inanılır.

Akik taşı, insan huzur veren rengi ile bedene sıcaklık verir, hamile anneler ve bebeklerine yararlıdır, çocuğu olmayan çiftler içinde yararlı bir taştır. Zümrüt taşının, bereket ve bolluk verirken, böbrek, sinir, kalp gibi hastalıklara da iyi geldiği bilinir. Kaplan gözü, endişeyi azaltır ve parayı çeken taş olarak bilinir. Ticaret işlerinde mutlaka kullanılması gereken bir taştır. Kehribar taşının, boğaz yolu ile ilgili, tiroit, astım, bronşit gibi taşlara iyi geldiği bilinir. Lal taşı adet sancılarına, menopoza faydalıdır, hafızayı güçlendirir, erken yaşlanmayı engeller.

Mercan taşı, eski dönemlerde öğütülerek akrep ve yılan sokmalarına karşı engelleyici bir taş olarak kullanılmıştır. Sedef hastalığını engeller, saygınlığı arttırıcı bir ruh haline sokar. Safir taşının, kabul edilmeyecek eylemleri yapmayı önleyen bir taş olduğu bilinir. Turkuaz rengi bakımı ile en çok dikkatleri toplayan taşlardan biridir. Sakinlik ve huzur sağlar. Hücreleri yenileyerek kemik erimesine karşı korur. Yakut, eşler arası uyumu sağlar. Ayrıca ağrıların hafifletilmesine yardımcı olduğuna inanılan bir taştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir