SağlıkTIP

Tansiyon, Küçük Tansiyon, Büyük Tansiyon Nedir? Bilgi

Tansiyon Nedir?

Tansiyon (Kan basıncı): Kanın kalpten pompalanmasına, ara damarcıklarıda ki direncine ve atardamar çeperlerinin esnekliğine bağlıdır. Tansiyon (kan basıncı) ölçmek iki adım ile gerçekleşir. Önce kasılma basıncı (sistolik basınç) daha sonra gevşeme basıncı(diastolik basınç) olarak. Tansiyon (Kan basıncı), tansiyon aleti ile ölçülür. Dijital, havalı ve civalı olmak üzere üç çeşittir.

Dijital Tansiyon Aleti
Dijital Tansiyon Aleti
Havalı Tansiyon Aleti
Havalı Tansiyon Aleti
Civalı Tansiyon Aleti
Civalı Tansiyon Aleti

Büyük Tansiyon : Kasılma basıncıdır ve  kalbin kasılması sırasında oluşan en büyük kan basıncıdır.

Küçük Tansiyon : Gevşeme basıncıdır ve kalbin gevşeme yada dinlenme durumunda ölçülen en düşük basınçtır. Gevşeme basıncının yükselmesi halinde kalbin beslenmesi azalır.

Normal bir insan da olması gereken büyük tansiyon 120 –  150 küçük tansiyon ise 90 –  60 arasında olmalıdır.

Düşük Tansiyon Düşük tansiyon ya da hipotansiyon, düşük kan basıncı anlamına gelir. Büyük tansiyonun 90 mmHg ve daha az olmasıyla meydana gelir. Normal kan basıncının(tansiyon) alt sınırı bireyden bireye değişmekle birlikte, büyük tansiyon 90, küçük tansiyon 60 mmHg kabul edilmektedir. Vücuttaki sodyum ve iyonların (tuz) dengesizliği ve yetersizliğinde kendini göstermektedir. Tansiyon düşüklüğünde sık görülen şikayetler baş dönmeleri, kulak çınlaması ve bayılmadır. Halk arasın da tansiyon düşüklüğünde ilk yapılan tuzlu ayrandır.

Yüksek tansiyon (Hipertansiyon)

Atardamarlardaki basıncın artmasıyla meydana gelir. Bu basıncın ilk nedeni aslında fazla tuzdur. Bu basınç artışı sonucu, kalp kanın damarlarda dolaşımını sağlamak için normalden daha fazla çalışmak zorunda kalır. Dinlenme halinde normal kan basıncı, büyük tansiyon 100–140 mmHg ve küçük tansiyon 60–90 mmHg arasında seyreder. Yüksek tansiyon, tansiyonun sürekli 140/90 mmHg ve üzerinde bir seviyede olmasıdır.

Yüksek tansiyona yapılabilecek ilk yardım kolları soğuk su ile yıkamaktır. Aslında halk arasında sarımsağın iyi düşünülmektedir. Ancak tansiyonu düşürmez dengeler.

Ek bilgi

mmHg : milimetre cıva anlamına gelir. Diğer adı torr dur ve Uluslararası birimler sistemine uymayan basınç birimidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir