Teknoloji

Greenscreen Nedir? Greenscreen ile ilgili bilgi

Greenscreen

GreenScreen Hemen hemen herkes bu teknolojiyi görmüştür ama fark etmemiştir. Çünkü çoğu filmde de bu teknoloji bulunuyor.

Peki nedir? 

Greenscreen (yeşil ekran) : En basit açıklaması çektiğiniz videoda yeşil bölümlerin şeffaflaşmasıdır. Bu teknoloji genellikle arkaplanlarda kullanılır. Çekim yapılacak alan kamera açısını kaplayacak şekilde yeşil renkli (yerine göre mavide olabilir) perde ile kaplanır. Sonrasın da çekilen sahneler montajlanır. Chroma key, bluescreen, greenbox, bluebox veya color keying olarak isimlendiriliyor. Bu teknoloji tehlikeli, pahalı veya çekilmesi imkansız (Bilim kurgu) sahnelerde kullanılmaktadır.

GreenScreen Superman Sahnesi
GreenScreen Superman Sahnesi

Peki Neden? yeşil veya mavi

Bu teknoloji de kullanılan yeşil veya mavi renk, ten rengine en uzak renkler olarak belirlenmiştir. Bu da kurgulama da büyük kolaylık sağlamaktadır. Çünkü ten renginden en uzak renk olduğundan bilgisayarda ayrıştırma ve kullanılacak senaryonun giydirilmesi daha kalite olmaktadır. 

Bu teknolojiyi rahat, hatasız kullanabilmek için senaryo kıyafetlerinin iyi seçilmesi gerekiyor. Çünkü greenscreen kullanılacak sahne ile üzerinde yeşil kıyafet bulunan oyuncu oynatılırsa oyuncunun yeşil olan kıyafetleri görünmez ve arkaplana giydirilen bölüm görülür. Bu da büyük bir hatadır. Ama bazı görünmezlik filmler de bu teknoloji kullanılmaktadır. Zaten istenen şey görünmezlik ve kolayca görünmez olunur. (Video şakaları da yapılır.) Harry Poter filmleri izleyen kişiler görmüştür. Harry bir pelerinin altına girdiğinde görünmez olur ve bu görünmezlikte bu teknoloji ile sağlanmıştır. Bluescreen teknolojisi ise yeşil olması gereken sahnelerde kullanılmaktadır.

Kısaca yeşil ve mavi ekran anlamına gelir ve bu bölümlerin şeffaflaştırılmasına denir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir