CoğrafyaEğitim

Jeotermal Enerji (Kaynak) Nedir? Jeotermal Enerji (Kaynak) ile ilgili bilgi

Jeotermal Enerji (Kaynak) Nedir?

Yer’in derinliklerine doğru inildiğinde her 33 metrede sıcaklığın 1°C derece arttığı görülmektedir. Bu sebeple yer altına sızmış olan suların derinliklere doğru inildiğinde sıcaklık değerlerinde artış görülmektedir. Yine yer altında basınç değerlerinin yüksek olması neticesinde normal kaynama sıcaklığının (100°C) çok üstünde su ve buhar bulunabilmektedir. Yerin derinliklerinde bulunan su buharı, sondajlar ile yeryüzüne çıkarılmakta ve bu ısı yardımı ile elektrik enerjisi üretilmektedir.

Jeotermal enerjiyi tanımlayacak olursak, yer kabuğunun farklı derinliklerinde birikmiş olan ısının oluşturduğu, kimyasallar içeren sıcak su buharı ve gazlar şeklinde tanımlayabiliriz.

Jeotermal enerji, yeni, yenilenebilir, sürdürülebilir, tükenmez, ucuz, güvenilir, çevre dostu, yerli ve yeşil bir enerji kaynağıdır.

İzlanda, Reykjavik yakınında bulunan jeotermal enerji santrali

Jeotermal enerji, elektrik enerjisi üretimi, merkezi ısıtma, merkezi soğutma, sera ısıtması ve benzeri ısıtma-soğutma uygulamaları, proses ısısı temini, kurutma işlemleri gibi endüstriyel amaçlı kullanımlar, karbondioksit, gübre, lityum, ağır su, hidrojen gibi kimyasal maddelerin ve minerallerin üretimi, termal turizm’de kaplıca amaçlı kullanım, düşük sıcaklıklarda (30 °C’ye kadar) kültür balıkçılığı, mineraller içeren içme suyu üretimi gibi uygulama ve değerlendirme alanlarında kullanılmaktadır.

Dünyada kaplıca ve jeotermal ısı kullanımında dünyada ilk beş ülke şöyle sıralanmaktadır: ABD, İsveç, Çin, İzlanda, Türkiye

Jeotermal elektrik üretiminde dünya sıralamasında ilk beş ülke ise şöyle sıralanmaktadır: ABD, Filipinler, Meksika, Endonezya, İtalya

wikipedia.org adresinden yararlanılmıştır.

3 thoughts on “Jeotermal Enerji (Kaynak) Nedir? Jeotermal Enerji (Kaynak) ile ilgili bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir