TeknolojiTV-Radyo

Radyo Nedir? Radyo ile ilgili bilgi

Radyo Nedir?

Elektrik dalgalarının özelliğinden yararlanarak seslerin iletilmesini sağlayan tek yönlü haberleşme cihazlarından biridir.

Radyonun gelişip bugünkü halini alması sürecinde Guglielmo Marconi‘nin önemli katkıları olduğunu söylersek yanlış söylemiş olmayız herhalde. Guglielmo Marconi’ nin ev ortamında yapmış olduğu çalışmalar (elektrik ve kablo kullanmadan belirli mesajları iletebilme düşüncesi gibi) sayesinde günümüzdeki telsizlerin temelleri atılmış oldu. Marconi yaptığı bu çalışmaları geliştirerek pratik bir telsiz telgraf sistemi icat etmek istiyordu. Yapmış olduğu çalışmalarını geliştirmek için başka bilim insanlarının yapmış olduğu çalışmaları takip etmeye başlamış ve onlardan yararlanmayı hedeflemiştir. (Nitekim faydalanmayı bilmiştir de) Bu hedefleri doğrultusunda ünlü bilim adamı Heinrich Rudolf Hertz’in radyo dalgaları keşfinden yararlanarak yaklaşık 10 metre uzaklıkta bulunan bir zili aktif ederek zili çaldırmayı başarmıştır. Önceleri telsiz olarak adlandırılan radyonun bir kitle iletişim aracına dönüşmesi ise, halka radyo sinyalleri aracılığıyla iletiler göndermeyle başlamıştır. Günümüz radyo teknolojisiyle birebir aynı olan teknoloji ise 1920’li yılların başında kullanılmaya başlanmıştır.

1923 yılında yüksek frekans radyo dalgalarının iyonsfer’e çarparak dünyaya döndüğü ispatlanınca radyo, deniz aşırı haberleşme de dahil olmak üzere hızla yaygınlaştı.

Eski Radyo Modelleri

radyo

 

 

 

 

 

 

 

radyo

 

tdk.gov.tr adresinden yararlanılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir