BilimBiyoloji

Moleküler Biyoloji Nedir? Moleküler Biyolog Nedir?

Moleküler Biyoloji Nedir?

Moleküler biyoloji adında da anlaşılacağı üzere biyoloji ile ilgili olan bir kavramdır. Kısaca biyolojiyi, canlıları inceleyen bilim dalı olarak tanımlayabiliriz. İşte bu canlıları moleküler seviyede inceleyen biyoloji dalına ise moleküler biyoloji adı verilmektedir.

Moleküler biyoloji, son zamanlarda önem teşkil eden genetik, biyokimya, hücre biyolojisi gibi dalların gelişimine paralel olarak ortaya çıkmış bir daldır.

Moleküler biyoloji nedir

Moleküler biyolojide yapılan çalışmalar elektron mikroskobu adı verilen araçlar sayesinde yapılmaktadır. Elektron mikroskobu, modern teknoloji ve bilim çağının en gelişmiş teknolojileri arasında kabul görmektedir.

Moleküler biyoloji, inceleme alanı ve özellikleri neticesinde geleceğin araştırma alanı olarak öngörülmekte ve gelişimini sürdüren teknoloji sayesinde de daha üst seviyelere ulaşacağı düşünülmektedir.

Moleküler Biyolog Nedir?

Moleküler biyolog ise canlıları moleküler seviyede inceleyen bilim insanına verilen isimdir. Moleküler biyolog, genler ve işlevleri üzerine çalışmalar yaparken daha çok kimyasal analiz yöntemleri ve modellemeler kullanmaktadır.

bilgiustam.com adresinden yararlanılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir