TeknolojiTV-Radyo

Televizyon Nedir? Televizyonun Çalışma Prensibi

Televizyon Nedir?

Vericiden iletilen dalgaların görüntü ve ses olarak görünmesini ve duyulmasını sağlayan teknolojik bir aygıttır. Bizde günümüz dünyasında önemli bir yere sahip hemen her evde bulunan bu aygıtın çalışma prensibini sizlere aktarmaya çalışacağız.

Televizyonun Çalışma Prensibi

Televizyonun çalışması, ışık enerjisinin elektrik enerjisine çevrildikten sonra yayınlanması ve sonrasında alınan elektromanyetik sinyallerin tekrar ışık enerjisine çevrilmesi prensibine dayanmaktadır. Bu fikir ilk olarak 1873 yılında Selenyum elementi üzerine ışık düşürüldüğünde elektrik direncinin değiştiğinin keşfedilmesi üzerine ortaya çıkmıştır. Daha sonra Selenyum elementi üzerine parlak ışık düşürüldüğünde sinyallerin kuvvetli, soluk ışık düşürüldüğünde ise sinyallerin zayıf olduğu gözlemlenmiştir. İşte genliği değişen bu sinyallerin aynı radyo dalgalarına benzer bir şekilde yayınlanıp alıcıda ters işlem yapılması sonucunda ekranda görüntü teşekkül eder.

Televizyon nedir? Çalışma prensibi nasıl çalışır

Televizyonda Görüntü Nasıl Oluşur?

Televizyon ekranında gördüğümüz bir görüntü (resim), temelde üç renk olan (kırmızı,mavi ve yeşil) çok küçük milyonlarca noktaların birleşiminden meydana gelmektedir. Yani bir görüntü (resim) önce bu noktacıklara bölünür,ekranda oluşturulur ve daha sonra bu resimler çok hızlı bir şekilde değiştirilerek (insan gözünün fark edemeyeceği bir hızda) resimlere hareket kazandırılır. Böylece ekranda hareketli bir görüntü oluşturulur.

mailce.com,eba.gov.tr ve tdk.gov.tr adreslerinden faydalanılmıştır.

2 thoughts on “Televizyon Nedir? Televizyonun Çalışma Prensibi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir