Webmaster

VPS VDS nedir? Ne işe yarar Bilgi

VDS Nedir? Ne işe yarar

VDS(Virtual Dedicated Server)  sunucu bilgisayarların donanımsal olarak bölümlendirilmesi ile elde edilir. Bölümlere ayırılan sunucu bilgisayarlar içlerinde birden fazla sunucu haline gelmiştir. Bu parça sunucular birbirinden tamamen bağımsız kendilerine ayrılan bölümleri kullanırlar hatta iki farklı bölümü iki farklı işletim sistemi kurulabilir. Bu yüzden, VDS’lerin birbirlerini etkilemesi söz konusu değildir, aşırı kaynak kullanımı yapan veya saldırı alan bir VDS, diğerlerini etkilemeyecektir.

Örneğin 5 Gb ram bulunan bir sunucu bilgisayarı her biri 1 GB lik RAM miktarı ile bölündüğünde, paketi satın alacak kişi 1 GB Ram’li bir bilgisayar kiralamış oluyor.  Kısaca VDS sadece sizin kullanımınızın olduğu kiralık bölümlenmiş sunuculardır.

VPS nedir? Ne işe yarar

VPS (Virtual Private Server ) sunucunun yazılımsal olarak bölünmesiyle elde edilir. Yani bir sunucu bilgisayarın yazılım ile parçalanmasına denir. Bu parçaların işletim sistemi ise ana sunucunun kullandığı işletim sistemidir. Bu sanallaştırma sisteminde bütün işlemci ve ram paylaşımı yazılımsal olarak yapıldığından, sunucuda bir sıkıntı olduğu taktirde(VPS’lerden birinin aşırı işlemci veya ram kullanımı veya saldırı alması gibi) bu sorundan sunucudaki bütün VPS’ler etkilenir. VPS’lere tahsis edilen ram miktarı, VPS’ler arasında paylaştırılarak birinin kullanmadığı ram başkasına tahsis edilebilir. Bütün VPS’ler birbirinden ayrı çalışsa da, hepsi aynı bütünün birer parçasıdır.

Farkları

Aslında VPS ile VDS arasındaki en belirgin fark VPS bölümlemelerinin yazılımsal olması ve bir parçanın tüm parçaları olumsuz etkilemesidir. VDS de ise sunucu bölümlenir ve bölümler kendi halinde hareket eder birbirlerini etkilemezler. Yalnız genel kanı VPS’lerin daha performanslı olduğudur. Çünkü VPS paylaşımlıdır ve sistemi yoğunluğa göre kullanabilir.

İkinci bir fark ise VDS paketleri işletim sistemleri farklı olabilmesidir. Çünkü VPS ler yazılımsal bölündüğü için ana olarak tek işletim sistemi kurulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir