Yazılım

Geleceği Yazanlar için ilk adım Scratch Nedir?

Scratch Nedir?

Scratch MIT(Massachusetts Institute of Technology) tarafından ilk adım oyun programlama dilidir. Bu oyun programlama dilinde bilinenin aksine kodları yap-boz parçaları olarak isteğinize göre birleştiriyorsunuz. 

Scratch Eğitmi ve Sratch hakkında bilgi

Scratch Ne işe yarar?

Yukarıda bahsedildiği gibi ilk adım oyun programlama dilidir. İlk adım olmasının nedeni ise yazılıma meraklı olan kişilerin veya yazılıma teşvik edilecek kişilerin programlamanın mantığını daha kolay kavrayabilmesi içindir. Kolay kavraması sağlayan ise bu dilin yap-boz parçaları şeklinde birleşerek yapılmasıdır. Ayrıca ileri ki yıllarda bu oyun programlama dilinin çocuklarda yazılıma teşvik amacıyla, orta okul ve liselerde zorunlu olması beklenmektedir.

Scratch Nerede Öğrenilir? Eğitimleri

Bu oyun programlama dilinin çocuklara aktarılması,çocukların yazılıma teşviki ve eğitimi için başlıca öncülüğü Hitit Üniversitesi Sungurlu Meslek Yüksekokulu Bilşim Teknolojileri Bölüm Başkanı Abdullah Bedir KAYA yapmaktadır.

Türkiye’nin yazılım konusunda daha ileri ve dış bağımlılığı olmadan kendi yazılımcısını üretmesi için çocukları bu eğitim ile yazılıma yönelmelerini sağlamaktadır. Eğitimlerde Yüksekokul yerleşkesinin bulunduğu Çorum’un Sungurlu ilçesinde Hitit Üniversitesi ve  Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortak çalışma yapılarak ilkokul öğrencilerine Scratch eğitimi verilmektedir. Ayrıca online olarak eğitim almak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. 

Ayrıca buraya tıklayarak online editör sayfasına ulaşabilirsiniz.

cocuklaricinyazilim.com

One thought on “Geleceği Yazanlar için ilk adım Scratch Nedir?

  • Firek

    çağın en önemli mesleği gerçekten

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir