Bilgisayar

Bilgisayarda Ram Hatası Nasıl Anlaşılır?

Bilgisayarda Ram Hatası Nasıl Anlaşılır?

Bilgisayarda Ram Hatası, bu anlatılanlar notebook ve masaüstü PCler için geçerlidir. Bilgisayarımız açılmıyorsa veya açılıyor mavi ekran veriyorsa veya açılıyor mavi ekran yok ama farklı hatalar veriyorsa ram dan şüphelenebiliriz.

Bilgisayarda Ram Hatası Nasıl Anlaşılır?

3 kısa bip yada 1 uzun, 3 kısa bip durumunda bilgisayarınızdaki ramlerde sorun olduğunu anlayabilirsiniz. Bu hatayı gidermek için ram ı yuvasından çıkarıp diğer slota takıyoruz, iki ramimiz varsa tek tek çıkarıp makineyi görüntü atıp atmadığına bakabiliriz. Olmadı görüntü yine alamadıysanız ramleri  kuru bir peçeteyle bacaklarını silebiliriz olmadı silgiyle ramin bacaklarını silerek temizleyebiliriz.

Ramlere mümkün olduğunca az dokunmanız gerekiyor, çünkü vücudumuzdaki statik elektrik ramlere zarar verebilir. Bilgisayar anormal davrandığı veya mavi ekran verdiği durumlarda ram de sorun olup olmadığını tam anlamak için live cd sinden MEMTEST taraması yapmamız gerekiyor bu programı internetten temin edebilirsiniz, bilgisayarı biostan boot ederek cd veya flashla başlatarak memtesti yapabilirsiniz. Bu program ramdeki tüm blogları tarayarak sorun bulması halinde kırmızı uyarı vermektedir. Son olarak elinizde yeni bir ram varsa onuda takıp deneme yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir