Tarih

Piri Reis’in Dünya Haritası

Piri Reis’in Dünya Haritası

Asıl adı Muhyiddin Piri olan Osmanlı Kaptan-ı Deryası denizcilik ve coğrafya alanlarında faaliyetler gösteren Piri Reis’in 1513 yılında çizmiş olduğu Dünya haritasıdır. 16.yüzyıl Avrupalı ve Müslüman denizcilerinin coğrafya bilgileri hakkında önemli bilgiler içeren tarihi bir belge niteliğe de taşımaktadır. Ancak Piri Reis’in dünya haritasının yalnızca bir kısmı bizlere ulaşmıştır. Bizlere ulaşmış parçalarında Atlantik Okyanusu, Afrika’nın batı kıyıları ve Güney Amerikanın doğu kıyıları gösterilmektedir. Ayrıca Amerika kıtasını gösteren en eski haritalardan da bir tanesi olma özelliği göstermektedir.

1528 çizildiği düşünülen ikinci bir haritada Piri Reis Amerika’yı göstermiştir.

Piri Reis’in Dünya Haritası

Piri Reis’in dünya haritası

Haritanın bulunması

Piri Reis’in çizmiş olduğu harita biraz tesadüfi bir şekilde bulunmuştur. 9 Kasım 1929’da Topkapı Sarayı’nda sarayın müzeye dönüştürülmesi sırasında envanter tespit çalışmaları yapılması esnasında bulunmuştur. İki Alman bilim adamı Adolf Deismann ve Paul Kahle bulunan haritanın Piri Reis’in dünya haritası olduğunu teşhis etmişlerdir. Günümüzde halen Topkapı Sarayı’nda muhafaza edilmektedir.

Harita hakkında çok fazla söylenti ve rivayet mevcuttur biz bu rivayetleri anlatmama gereği hissettik. Basitçe sizlere Piri Reis’in dünya haritasının ne olduğunu anlatmaya çalıştık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir