CoğrafyaEğitim

Teknocoğrafya Nedir? Teknocoğrafya ile ilgili bilgi

Teknocoğrafya Nedir?

Teknocoğrafya Çevre koşullarının farklılığı imalat ve üretimde sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Yer şekillerin ulaşımı etkilemesi neticesinde doğal olarak da üretim, dağıtım ve tüketim faaliyetleri de etkilenmektedir. Ham maddenin gerek işleneceği tesise götürülmesi gerekse de ürünün tüketiciye sunulabilmesi bilindiği üzere ulaşım ile bağlantılıdır. Bu sebeple üretim faaliyetleri için gerekli enerjiyi ve ürünlerin pazarlara ulaştırılmasını sağlamak için karmaşık ulaşım ağları geliştirilmiştir.

İşteteknocoğrafya, teknik ve coğrafyanın birbirine yaptığı etkiyi araştıran bilim dalıdır. İmalatın çevre koşullarına uygun olarak yapılmasını teknocoğrafya ele almaktadır. Aynı zamandateknocoğrafya, çevre koşullarının özellikle de iklim şartlarının imalat ve üretime yaptığı olumsuz etkiyi en aza indirebilmek için de çalışmalar yapmaktadır.

Teknocoğrafya Engelleri aşmanın bir yolu olarak kullanılan demir yolu tüneli
Engelleri aşmanın bir yolu olarak kullanılan demir yolu tüneli

Sanayiciler çevre koşullarının zararlarını en aza indirmek için birçok teknikler geliştirmişlerdir. Paslanmaz çelik, galvanize çelik özellikle de plastik maddeler ekstrem (çok yüksek veya çok düşük) sıcaklık, nem ve yağış koşullarında bile başarı ile kullanılmaktadır.

3 thoughts on “Teknocoğrafya Nedir? Teknocoğrafya ile ilgili bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir