Diğer DallarSpor

Satranç Nedir? Satranç ile ilgili bilgi

Satranç Nedir?

Satranç, iki oyuncu arasında satranç tahtası adı verilen 8×8 lik kare bir alan üzerinde beyaz ve siyah renkli satranç taşları adı verilen taşlar ile oynanan bir masa ve zeka oyunudur.

Toplam 64 karenin yarısı siyah, yarısı beyaz renklerden oluşmaktadır. Oyun, her oyuncunun bir seferde bir hamle yapmasıyla sürmektedir. Oyuna her iki tarafta 16 tane taş ile başlamaktadır. Bu taşlar bir tane şah, bir tane vezir, iki tane fil, iki tane at, iki tane kale ve sekiz tane piyondur. Oyunun temel amacı, bir tarafın diğer tarafın şahını mat etmesidir.

Oyunun temel amacı rakip takımın şahını mat etmek olduğunu söylemiştik peki bu ne anlama geliyor. (rakip şahın bulunduğu karenin tehdit altında olması ve tehdit altında olmayan başka bir kareye kaçış ya da tehdidi engelleyecek başka bir hamle olmaması durumudur) Bir de pat durumu vardır. (Pat, bir tarafın tek taşı olarak şahı kalması ve kurallara uygun bir hamle yapamaması ancak rakip tarafın da şah çekemediği için oyunun berabere bitmesi durumudur) Bunlardan başka, herhangi bir durumda oyunculardan birinin yenilgiyi kabul etmesi veya bir oyuncunun beraberlik teklif etmesi ve karşı tarafın da bu teklifi kabul etmesi neticesinde oyun son bulmaktadır.

Satranç Oyuna başlamadan önce taşların dizilişi
Satranç Oyuna başlamadan önce taşların dizilişi

Satranç Taşları nasıl hareket ettiklerini açıklayalım:

Herhangi bir engel teşkil etmedikçe Şah 1 kare ileri geri sağa sola hareket edebilmekte, vezir engel olmadıkça sınırsız bir şekilde ileri geri sağa sola hareket edebilmekte, kale engel olmadıkça sınırsız şekilde düz ve yatay olarak hareket edebilmekte, fil sınırsız bir şekilde çapraz olarak hareket edebilmekte, at “L” harfi şeklinde hareket edebilmekte (L harfi, 2 kare ileri geri sağa sola hareket edip sonra 1 kare daha ileri geri sağa sola hareket etmektir) aynı zamanda taşların üzerinden de atlayabilmekte, piyonlar ise 1 kare ileri gidebilmekte taş yiyebileceği sırada ise yine 1 kare ileri çapraz olarak gidebilmekte ve aynı zamanda isteğe bağlı olarak oyunun başında 2 kare ileri gidebilmektedir. Daha başka birçok terim var biz bu yazımızda kısaca satrancın ne olduğunu anlatmaya çalıştık. İlerleyen zamanda bu terimleri de açıklamaya gayret göstereceğiz.

chesspromotional.wordpress.com adresinden yararlanılmıştır.

One thought on “Satranç Nedir? Satranç ile ilgili bilgi

  • Pelin

    oynamayı çok severim

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir