Dini Bilgi

Berât Kandilinin Önemi, Berat Kandili Hangi Gün?

Berât Kandili

Berat Kandili 21 Mayıs Cumartesi-22 Mayıs Pazar’a(2016) bağlayan geceye denk gelmektedir. Şaban ayının 14’nü 15’e bağlayan bu gece, Ramazan’ın mücdeleyicisidir. Allah’ın kullarına çokça merhamet ettiği, bağışlanma ve tevbe dileklerinin, dualarının geri çevrilmediği bir gecedir. Allah’ın kulları için bağışlanma kapılarını ardına kadar açar.

Berat: Borçtan, hastalıktan, sıkıntıdan kurtulma, temize çıkma ve Allah’ın rahmetinden bir nebze nasiplenmedir. Bugün Allah’ın affetme günüdür. İnsanların birbirlerine olan kin, nefret ve hasetlerinin yok olduğu gündür.

Bu geceyi diğer gecelerden ayıran özellik; bu sene doğacak her çocuk ve bu sene ölecek her kişi bu gece deftere geçirilir. Herkezin rızkının tertip edildiği bu gecede, insanların amelleri ve yaptığı işleri bu gecede Allah’u Teala’ya arz edilir.

HZ.PEYGAMBER Şöyle buyurur:

Şaban ayının 15. gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Yüce ALLAH bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve ” YOK MU TEVBE EDEN TEVBESİNİ KABUL EDEYİM! YOK MU RIZIK İSTEYEN RIZIK VEREYİM! YOK MU ŞİFA İSTEYEN ŞİFA VEREYİM! YOK MU BAŞKA İSTEĞİ OLAN İSTEDİĞİNİ VEREYİM” (İbn Mace, Sünen,”ikametü’s salat”, 191.)

 

Berat Kandili

2 thoughts on “Berât Kandilinin Önemi, Berat Kandili Hangi Gün?

 • Enes

  Her yıl güncellemelisiniz.

  Yanıtla
  • Yonetici

   Haklısınız öneriniz için teşekkürler

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir