EğitimTarih

DÜNYA’DA EN ÇOK KULLANILAN TAKVİMLER

DÜNYA’DA EN ÇOK KULLANILAN TAKVİMLER

DÜNYA’DA EN ÇOK KULLANILAN TAKVİMLER

On İki Hayvanlı Türk Takvimi

İslamiyet öncesi Türk devlet ve toplulukları tarafından kullanılmıştır.Güneş yılı esasına göre hazırlanan bir takvimdir.Bir yıl 365 gün olarak hesaplanmış ve her yıl bir hayvan adıyla isimlendirilmiştir.Bu takvimi Türklerden başka Çin,Moğol,Hint ve Tibetliler de kullanılmıştır.Günümüzde Asya’nın bazı bölgelerinde hala kullanılmaktadır.

DÜNYA'DA EN ÇOK KULLANILAN TAKVİMLER on iki hayvanlı takvim
DÜNYA’DA EN ÇOK KULLANILAN TAKVİMLER

Hicri Takvim

Peygamber efendimiz (s.a.v) ‘in Mekke’den Medine’ye hicretini başlangıç olarak kabul eden ve ay yılını esas alan takvim sistemidir.

Celali Takvimi

Büyük Selçuklularda Celaleddin Melikşah zamanında eski İran takvimi esas alınarak mali işlerde kullanılmak üzere hazırlanmıştır.Güneş yılı esasına dayanarak hazırlanan bu takvimde “nevruz” yılbaşı olarak kabul edilmiştir.

Rumi Takvim

Mali işlerde kullanılmak üzere eski Bizans takvimi esas alınarak hazırlanmıştır.1839’da bütün resmi ve mali işlerde hicri takvimle beraber kullanılmaya başlanmıştır.Başlangıç olarak “Hicret” alınmış,ancak güneş yılı esasına göre hazırlanmıştır.Rumi takvim 1 Ocak 1926’da miladi takvimin yürürlüğe girmesine kadar kullanılmıştır.Miladi takvimin kabul edilmesine rağmen mali yılbaşı 1 Mart olarak kabul edilmiş ve bu uygulama 1982’ye kadar devam devam etmiştir.Yeni uygulamayla 1 Ocak 1983 gününden itibaren 1 Ocak günü hem takvim başı hem de mali yılbaşı olarak kabul edilmiştir.

Miladi Takvim

Güneş yılı esasına göre hazırlanan bu takvim ilk defa Mısırlılar tarafından kullanılmıştır.Bu takvim;İyonyalılar,Yunanlılar ve Romalılar tarafından geliştirilmiştir.Roma İmparatoru Julius Cesar(Jül Sezar) ve Papa xıı. Gregor tarafından düzenlenerek günümüzdeki şeklini almıştır.Başlangıç olarak Hz. İsa’nın doğum günü kabul edilmiştir.Miladi takvim 1 Ocak 1926’dan itibaren Türkiye’de de kullanılmaya başlanmıştır.Milattan önceki tarihleri göstermek için M.Ö kısaltmasını ve milattan sonraki tarihler için de M.S kısaltmasını kullanırız.Örneğin;M.Ö 490 yılı,M.S 2010 yılından 2500 yıl öncesini ifade eder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir