Karayolu TaşıtlarıSporTaşıtlar

Bisiklet Nedir? Bisiklet ile ilgili bilgi

Bisiklet Nedir?

Bisiklet Hemen hemen hepimizin çocukluğunda çok önemli bir yer teşkil eden, çocukken binmeye çok heves ettiğimiz onunla istediğimiz yerlere gidebileceğimizi düşündüğümüz, bir arkadaşımızı demir gövdeye oturtarak sınırları zorladığımız, bazende düşüp yahut bozulduğu zaman kızdığımız çocukluğumuzun belkide en güzel oyuncakları arasında bir yere sahip olan bisikleti kısaca açıklamaya çalışacağız.

Bisikleti, motorsuz, iki tekerlekli, pedalları olan ve insan gücü ile ilerleyebilen ulaşım aracı olarak tanımlayabiliriz. Ulaşım ve eğlence amaçlı olarak kullandığımız bisikletlerin yanında bir de spor dalı olarak bisiklet sporu vardır. Yarış bisikleti, şehir bisikleti, tur bisikleti, dağ bisikleti, motorlu bisiklet gibi çeşitli bisiklet türleri de vardır.

bisiklet
Kara kalem ile çizilmiş günümüzde yaygın olan bisiklet türü

Bisikletin ortaya çıkış tarihi olarak kesin bir bilgi bulunmamakla beraber tek bir kişinin değil bir çok kimsenin çabaları neticesinde ortaya çıktığı düşünülmektedir. 1817 yılında iki tekerlekli ilk bisiklet tahtadandı. (bu aracın hareketi sağlama için pedalları yoktu) Daha sonraki yıllarda geliştirilerek ilk seri bisiklet üretimi gerçekleştirilmiştir. 1800’lü yılların sonlarına doğru fabrikaların artması ve seri üretimin hızlanması neticesinde maliyetlerde yaşanan düşüş, bisikletin geniş kitlelere ulaşmasını sağlamıştır.

Günümüzde bisiklet, her toplumda yaygın olarak kullanılan bir ulaşım, eğlence ve spor aracıdır.

bisiklet
Dağ bisikleti yarışı yapan sporcular

wikipedi.org ve maviylepembe.net adreslerinden yararlanılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir