Faydalı BilgilerHayat BilgisiNasıl Yapılır?

Çay Lekesi Nasıl Temizlenir? Etkili Tavsiyeler

Çay Lekesi Nasıl Temizlenir? Etkili Tavsiyeler

Çay Lekesi Nasıl Temizlenir?

Günlük hayatta bolca tükettiğimiz çay birçok eşyamızın üzerine dökülmekte ve temizlenmesi zor lekeler haline gelmektedir. Birçok eşya bu durumdan dolayı kullanılmaz hal almaktadır. Fakat birkaç basit yöntem ile çay lekesi nasıl temizlenir sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Elbiselerin Üzerine Dökülen Çay Lekeleri:

●Eğer ki yeni dökülmüş ise hemen çay lekesinin olduğu bölgeye tuz atmanız elbisenizde lekenin oluşmasını engelleyecektir. Daha sonra tuz lekesi temizlenerek elbise ters çevrilip soğuk su ile yıkanmalıdır. Toz deterjan ile ılık suda yıkayın ve makineye atın. Makinede yıkadıktan sonra kuruması için asmanız yeterli olacaktır.

Mobilya, Koltuk Vb Halı Üzerine Dökülen Çay Lekelerinin Temizlenmesi

●Eğer ki çay mobilyalar üzerine dökülmüş ise bu lekeleri yumsak ıslak bir temizleme bezi ile anında temizlemeniz gerekecektir. Temizlenmediği durumlarda halka biçiminde izler görülecektir. Bu şekilde geçmeyen çay lekelerini ise yine mobilyaya zarar vermeden karbonat ve sirke yardımı ile temizleyebilirsiniz. Mobilyanızın çay dökülen kısmına bir kaşık sirke ya da karbonatı dökerek yummamasını bekleyiniz. Daha sonra yumuşak bir bez ile ovalayarak temizleyebilirsiniz. Kokusunu giderebilmek içinde hafif bir deterjan uygulayabilirsiniz.

Halıdaki Çay Lekesini Temizleme Yöntemleri

●Çay halı üzerine dökülmüş ise yapmanız gereken ilk iş zaman kaybetmeden bir bez ile yâda peçete ile halının emmediği çayı temizlemektir.Çay lekesi nasıl temizlenir diyenlerin uygulayabileceği bu yöntem temizleme işlemi yaparken de halının üzerine bastırmayınız ve orayı ovalamayınız. Bu durum halının daha fazla çayı emmesine neden olacaktır. Daha sonra deterjanı bir kâsede hafif su ile köpürtün. Bir havlu yâda yine peçete yardımı ile çay dökülen bölgeye dik şekilde bastırın. Çayın lekesi gidene kadar bu uygulamaya devam edin. Daha sonra da soğuk su ile bu bölgeyi yıkayın.

cay lekesi nasil cikar,halidaki cay lekesi nasil cikar,halıdaki çay lekesi nasıl çıkar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir