Sağlık

Varis Hastalığı Nedir? Nasıl ve Neden Oluşur? Tedavisi Nedir?

Varis Hastalığı Nedir? Nasıl ve Neden Oluşur? Tedavisi Nedir?

Varis hastalığı, bacak bölgesindeki derinin hemen altında bulunan toplardamarların genişlemesiyle oluşan hastalıktır. Özellikle de günümüzde sık sık karşılaşılan bu hastalık çoğunlukla yaşlı kişilerde görülmektedir.  Tüm gün boyunca bütün vücut yükünü taşıyan bacaktaki bu toplardamarların kapakçık sisteminin doğru çalışmaması ile meydana gelebilir. Bu kapaklar ve bacaklarımızda ki kas sistemi sayesinde yer çekimine karşı olarak bacağımızda ki toplardamardan kan tek yönlü olarak yukarı gitmektedir. Ancak bu kapak görevi gören yapılarda sorun oluştuğu zaman bu işlem tam anlamıyla yerine getirilemez.

Varis hastalığının belirtileri nelerdir?

Varis hastalığının belirtileri aslında oldukça fazladır ve birçoğu birlikte görülebilmektedir. Genellikle ilk olarak diz kapağının alt tarafında bir ağrı hissedilir. Ancak bu bölgesel bir ağrı değildir genellikle tüm etrafına yayılır. Bu ağrı, hareket ettikçe ve varis çorabı giyildiğinde azalmaktadır.
Ayaklarda genel olarak şişlik olması da varis hastalığının belirtileridir. Genellikle bu şişlikler bilek çevresinde gerçekleşmektedir.
Uzun süre ayakta vakit geçirmiş bir kişi diğer kişilere göre daha fazla yorgunluk hisseder, aynı zaman da varis hastalığında bireyler ayaklarına adeta taş bağlanmış gibi ağırlaştığını ifade ederler.
Varis hastalarında ayaklarında yanma hisside meydana gelebilir genellikle bu yanma hissi soğuk suya tutulduğunda geçmektedir.
Bir diğer belirtisi ise kaşıntı ve uyuşmadır. Bölgelerde kızarıklar oluşması hafif şişlikler olması ve özellikle de ayak parmaklarının uyuşması da önemli bir belirtidir. Varis hastalarının geceleri yatarken sık sık kramp sorunu yaşadıkları da bilinmektedir.Varis Hastalığı Nedir? Nasıl ve Neden Oluşur? Tedavisi Nedir?

Varis hastalığında şikayeti azaltan durumlar:

  • Varis hastalarında şikayetler genellikle akşama doğru artmaktadır.
  • Hastanın şikayetleri çoğunlukla diz kapağının alt kısmında meydana gelir.
  • Ayakları yükselttiğinde bir rahatlama hissedilir.
  • Varis hastalarının şikayetleri sıcak havalarda çok daha fazla olmaktadır.
  • Varis hastalarının ağrı ve şikayetleri yürümek gibi hareketlerle azaldığı hissedilir.

Varis hastalığı neden olur?

Varis hastalığında aslında en büyük sebep genetik yatkınlıktır. Damarlarda ki kapakçık sorunlu olmaya yatkınsa hastalık daha sık görülür. Ancak uzun süre ayakta çalışma durumu olanlarda, hamilelerde, menopoz döneminde ki kişilerde de varis hastalığının daha sık görüldüğünü saptanmıştır.

Varis Hastalığı Nedir? Nasıl ve Neden Oluşur? Tedavisi Nedir?

Varis hastalığın tedavisi nedir?

Günümüzde varis hastalığının tedavisi olarak cerrahi ve cerrahi olmayan yöntem olarak 2 tür yöntem kullanılmaktadır.
Cerrahi olmayan yöntemde genellikle radyo frekans ablasyon ve lazer tedavisi uygulanmaktadır. Bu tedavilerde sıcaklık ve radyo frekanslarını kullanarak hedeflenen damarları ortadan kaldırmak amaçlanmaktadır. Bu sayede sorun oluşturan damarlar kalkacaktır. Aynı zamanda şişmiş varisli damarlara damar kurutucu iğneler ile damarların kapanması sağlanabilmektedir.

Cerrahi yöntem ise çok fazla tercih edilmese de çok ağrılı ve ileri düzey varis hastalarında damarın oradan çıkartılması ile yapılmaktadır. Cerrahi olmayan işlemler artık daha etkili sonuçlar vermektedir.

One thought on “Varis Hastalığı Nedir? Nasıl ve Neden Oluşur? Tedavisi Nedir?

  • mehmet

    varis tedavisi ile ilgili güzel bilgiler

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir