Faydalı BilgilerMobilNasıl YapılırNasıl Yapılır?

Reklam SMS’lerinin Sonundaki Kodlar Ne Anlama Geliyor?

Reklam SMS’lerinin Sonundaki Kodlar Ne Anlama Geliyor?

Reklam SMS’lerinin Sonundaki Kodlar Ne Anlama Geliyor? Artık kurumlardan gelen SMS’lerin sonunda B001, B002 gibi kodlar yer almaya başladı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun aldığı bu karar sonrası kurumlar gönderdikleri SMS’lerin sonuna mesajın kendileri tarafından gönderildiğini belirten bu kodları koymak zorundalar. Bu nedenle her kod bir başka kurumu temsil ediyor. Örneğin B003, Vodafone Telekomünikasyon A.Ş. tarafından kullanıldığından bu kurumun size gönderdiği SMS’lerin sonunda B003 yer alması şart.

Bu Kodlar Ne İşe Yarayacak?

BTK tarafından Numara Taşınabilirliği Yönlendirme Kodları adı verilen bu uygulama şirketlerden gelen ve rahatsız edici nitelikte olan spam mesajlarını engellemeyi amaçlıyor. Bu kodlar sayesinde mesajı gönderen kurum kullanıcı tarafından kolaylıkla tespit edilebilecek ve istenildiğinde SMS ayarlarında bulunan ifade engelleme seçeneği yardımıyla bu kurumdan bir daha mesaj gelmesinin önüne geçilebilecek.

Bu uygulamanın başka bir avantajının ise yasa dışı gönderilen SMS’lerin ve bu SMS’leri gönderen kurumların BTK tarafından belirlenebiliyor olması. Böylelikle başta insanları ağına düşürmeye çalışan yasa dışı kumar ve bahis internet siteleri olmak üzere bu tür içerikler ile mücadele daha etkin bir şekilde yapılabilecek. Bu bağlamda BTK, mahkemelerden ve diğer yetkili kurumlardan gelen erişim engelleme kararlarının bir an önce uygulanmasını sağlıyor.

Rahatsız Edici SMS’ler Gönderen Bir Kurum Nasıl Engellenir?

Öncelikle SMS’in sonunda yer alan kodu aklınızda tutmanız gerekiyor. Ardından SMS ayarlarına ulaşıp oradan ifade engelleme seçeneğine girerek aklınızda tuttuğunuz bu kodu ekliyorsunuz. Ara yüzden ara yüze değişiklik yaşanabilse de ayarları kısa bir süre kurcaladığınızda bu işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Dahası kurum bünyesinde bulunan Bilgi ve İhbar Merkezi’ne yasa dışı olduğunu düşündüğünüz SMS’leri ihbar edebilirsiniz. Bu ihbarlar BTK tarafından teknik ve hukuki açıdan değerlendirilip gerekli işlemlerin yapılması sağlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir