SağlıkTIP

Penisilin Nedir? Detaylı…

Penisilin Nedir?

Mikroplu hastalıkların tedavi edilmesinde kullanılan doğal ya da yarı sentetik antibiyotiklerdir.Madde ilk olarak 1911 yılında bir İskandinavyalı tarafından tanımlanmış ancak o yıllarda iyileştirici gücü bilinmemekteydi. 1928 yılında Alexander Fleming tarafından biraz tesadüfü bir şekilde keşfedilmiştir. Staphylococcus bakterisini, kültür kaplarında çoğaltan Fleming, kapları yıkamadan 1 aylık bir tatile çıkar. Döndüğünde küflenmiş kapları yıkarken bir kaptaki küfün çevresinde bakteri büyümediğini gördü. Mantardaki bir madde, bakterinin çoğalmasını engellemişti.

Penisilin nedir penisilin hakkında bilgi

Maddeyi mantardan ayırdı ve ona “penisilin” adını verdi. Penisilin, Penicilium Notatum adlı mantarın üretmiş olduğu bakteri öldürücü bir maddedir. Hastalık yapan bakterilerin hücre duvarını bozarak hastalığın vücutta yayılmasını önler. 1945 yılında Fleming’le birlikte Nobel Ödülünü kazanan Oxfordlu Florey ve Chain, penisilinin kitle halinde elde edilebilmesini temin etmişlerdir.

Penisilinlerin kullanıldığı başlıca hastalıklar:

Anjin, bakteriyel zatürreler, akciğer absesi, mesane ve böbrek iltihaplarının bir kısmı, prostat iltihabı, iltihaplı cilt yanıkları, farenjit, göz içi iltihabı, kemik iltihapları, orta kulak iltihapları, meme iltihabı, beyin absesi, menenjit, kan zehirlenmeleri (sepsisler), laranjit.

Son yıllarda Beta Laktamaz enzim üreten bakterilerin penisilinlere karşı oluşturduğu direnci kırmak için yapılan çalışmalar başarıya ulaşmıştır. Halen bu problem Ampisilin ile bunun yarısı oranında Sulbaktam maddesi kombine edilerek ve Amoksisilin ile bunun dörtte biri oranında klavulanik asit tozu olan potasyum klavulanat kombine edilerek çözülmüştür.

Penicillium Notatum Küfü enfeksiyonlu fareleri de iyileştirebilici bir özelliğe sahiptir.

One thought on “Penisilin Nedir? Detaylı…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir