iOSİşletim SistemleriMobil

iOS Nedir? Apple işletim sistemi iOS ile ilgili bilgi

iOS Nedir?

iOS Nedir : iOS eski adı ile iPhone OS Apple’ın, bilgisayarları için hazırladığı Mac OS‘un  (eski adıyla macintosh) mobil versiyonudur. Yani mobil işletim sistemidir. 2007 de ortaya çıkan iOS İlk olarak iPhonelar için üretildiği için iPhone OS adı verilmişti bu sisteme. Fakat üretilen ipad ve ipod’lar ile adı iOS olarak değişmiştir.

iOS içinde 4 katman: Core OS, Core Servisleri, Medya ve Cocoa Touch tabakaları bulundurmaktadır.

Bu işletim sisteminin kendine özel uygulama mağazası bulunmaktadır. Bu mağaza dışında, başka kaynaktan yükleme yapılmaz.

iOS kapalı bir işletim sistemi olması ile beraber yüksek güvenlik ve şifreleme ile çalışmaktadır.

Bu işletim sistemi ile beraber Siri adında Apple’ın yeni geliştirdiği sesli asistanı bulunmaktadır.(Türkçe versiyonu da bulunmakta)

iOS yenilik olarak ekranın altından yukarı doğru kaydırıldığında kısayol menüsünü (bu durum Android de yukarıda  aşağı çekerek oluşmaktadır.) iOS 7 ile kullanıcıların beğenisine sunmuştur.

Kontrol Sistemi
Kontrol Sistemi

Bununla beraber 25 Ekim 2012 tarihinde Apple uygulama mağazası app store için ücretli uygulamalarda Türk Lirası ₺ ile ödemeyi aktif etmişti.

Şuan da iOS 8.3 aktif olarak kullanılmaktadır. iOS 9 beta olarak geliştiricilerin kullanımına açılmıştır. Apple ios 9 u sonbaharda kullanıcılara sunacağını açıklamıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir