Karayolu TaşıtlarıTaşıtlar

Araba Nedir? İlk Araba Fardier

Araba Nedir?

Araba yolcu ve yük taşımaya uygun tekerlekli, motorlu veya motorsuz her türlü kara taşıtıdır. Günümüzde hayatımızın önemli bir parçası olan bir yerden başka bir yere yük ve yolcu götürmede bizlere kolaylık sağlayan arabaların ortaya ilk çıkış tarihi olarak M.ö 3000 yıllarında tekerleğin bulunması dersek yanlış söylemiş olmayız herhalde. Tekerleğin bulunması, günlük hayatta önemli bir yere sahip olması ve daha sonra gelen uygarlıkların ihtiyaçları doğrultusunda hızla gelişmesi sayesinde bugünkü arabaların temelleri atılmış oldu.

Arabayı öğrendiniz sıra ilk araba da: 

İlk araba ise fardier isminde 1765 yılında  Nicolas Joseph Cugnot tarafından geliştirilen buharlı bir arabadır. Fardier saatte sadece 4-5 KM hız yapabiliyordu. (Şimdiye bakarsak baya düşük)

İlk araba olarak karşımıza çıksa da bu araç 3 tekerlekli traktördür. 3 tekerlekli bu arabanın önüne kazanı ile birlikte bir buhar makinesi monte edilerek ilk motorlu taşıt olarak kabul edilen ateşli askeri traktör Fardier üretilmiştir. 2 silindiri bulunan bu araç bisiklet zinciri ile ön tekerleklerini hareket ettiriyordu.

Fardier halen Paris Sanayi Müzesinde sergilenmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir