Karayolu TaşıtlarıTaşıtlar

Egzoz Nedir? Egzoz ile ilgili bilgi

Egzoz Nedir?

Egzoz Günümüzde kullanmış olduğumuz araçlar çalışırken çok yüksek oranlarda gürültü yaparak çalışmaktadır. Doğal olarak bu gürültü bizleri rahatsız etmekte ve ses kirliğine yol açmaktadır. İşte araçlarda birçok kimsenin önemsemediği, işlevsiz olarak görülen egzozlar bu gürültüyü bir nebze de olsa bastırmakta ve bizleri yüksek gürültü ve ses kirliliğinden kurtarmaktadır. Bizde bu yazımızda bizlere az da olsa katkı sağlayan egzozları açıklamaya gayret göstereceğiz.

Temel olarak egzozun görevi çok yüksek oranda ortaya çıkan sesi absorbe ederek ses kirliğinin önüne geçmektir. Çalışma prensibi olarak, egzoz borusundan susturucuya ulaşan sesin birbirlerinin üzerine yansıyarak sönümleme prensibine bağlı olarak çalışmaktadır. Yüzde yüz bir sönümleme gerçekleşmediğinden ses dışarı azaltılmış şekilde çıkmaktadır.

Araba egzozu, egzoz

Motorun oluşturmuş olduğu ses dalgaları yüksek bir basınçla dışarıya çıkmak istemektedirler. İşte bu ses dalgalarının atık gazlarla birlikte ilerleyip, dışarıya çıkması ve bizlerin kulak zarına çarpıp titreşim yapması neticesinde kulağımız bunu ses olarak algılamaktadır. İşte egzoz, yüksek devirlerde çalışan motorların yapmış olduğu yüksek ses dalgalarını engellemek için geliştirilmiştir. (Günümüzde daha da gürültü çıkarmak için kullananlar da vardır) Kısaca egzozu sizlere açıklamaya çalıştık.

Ek Bilgi

Doğru yazılışı egzozdur, egzos, egsoz, eksoz, egzost, eksozt gibi yazılışlar TDK tarafından yanlış olarak değerlendirilmiştir.

2 thoughts on “Egzoz Nedir? Egzoz ile ilgili bilgi

  • Umut

    Egzoz hakkında güzel bilgiler

    Yanıtla
  • anahicelavw

    Egzoz hakkında bilgilendim

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir