Karayolu TaşıtlarıOtomobilTaşıtlar

Wankel Motor Nedir? Wankel Motor ile ilgili bilgi

Wankel Motor Nedir?

Wankel Motor Nedir? Felix Wankel’in keşfettiği ve onun soyadı ile anılan Wankel motoru, diğer içten yanmalı motorlardan farklı olarak üçgen şeklinde döner pistonların kullanıldığı motor çeşidi olarak tanımlayabiliriz.

Tanımda da bahsettiğimiz gibi Wankel motoru keşfeden kişi Felix Wankel’dir. Wankel döner pistonlu motorlar ile ilgili çalışmalar yapmaya başladı. Çalışmalarının ilk neticesini de 1929 yılında yapmış olduğu motorun patentini alarak gerçekleştirdi. Ardından biraz daha gelişmiş bir motorun patentini 1933 yılında aldı. 1950’li yıllara gelindiğinde ise motosiklet ve otomobil üreticisi bir firmayla çalışmalarına devam etti. İlerleyen yıllarda geliştirdiği bir model ilk kez 1963 yılında bir araca monte edilmiş oldu. Günümüze geldiğimizde ise Wankel motorun kullanımı çok yaygın olmamakla beraber bazı otomobil üreticisi firmalar tarafından kullanılmıştır.

Wankel Motor Nedir? Wankel Motor ile ilgili bilgi | Bilgicim.NET, Otomobil

Wankel motor un, diğer motor çeşitlerine göre daha basit bir yapıları vardır. Çalışma prensibini ise basitçe, temelde merkeze ve eksantrik mile bağlı üçgen şeklinde bir rotor (döner piston) un dönme hareketine bağlı olarak çalıştığı şeklinde açıklayabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir