Karayolu TaşıtlarıNasıl Yapılır?

Kaygan Zeminde Araç Kontrolünü Sağlamak

Kaygan Zeminde Araç Kontrolünü Sağlamak

Kaygan zeminde araç kullanmak bir hayli zordur ve gerekli önlemler alınmazsa kaza kaçınılmazdır. Kışın kar yağarken zemin bir hayli kaygan ve nemlidir. Özellikle hava 7 derecenin altında olduğunda mutlaka gerekli önlemler alınmalıdır. Örneğin kar lastiğine geçmek gibi. Ama zaten bu işlemler yapılmadan (takılmadan) zaten sürücülerin dikkat etmesi bir kaç adım daha vardır. Kaygan zeminde kontrolü sağlamak için.

Sürücülerin ilk dikkat etmesi gereken kaygan zeminde yavaş bir şekilde gitmek olacaktır. Hatta bu iş virajlara girerken bu hız biraz daha düşürülmelidir. Herkes haberlerde görmüştür duymuştur karlı bir havada kaza olduğunda bu zincirleme olarak devam eder yüzden işiniz acil değilse veya yapmanız zorunlu değilse karlı günlerde zeminin bozuk olduğu günlerde araçla bir yere çıkmamanız bile mantıklı bir adım olacaktır.

Kış Lastikleri Nasıl Saklanır? Kış Lastiklerinin Ömrü Ne Kadardır?

54 adet ilimizde kış lastiği takmak zorunludur kış için. Zaten sık sık denetimlerde yapılır. Gelelim kış lastiklerini nasıl saklayacağımıza örneğin yazın ortasından kış için lastiklerimizi aldık. Peki, bunu nasıl saklayacağız kışa kadar? Kış lastikleri karanlık bir ortamda saklanmalıdır. Bu ortamın 15 20 derece arasında olması tercih edilir. Kış lastiğini naylon bir torbaya koyarak saklarız. Lastiğimiz jantlı ise üst üste saklanmalıdır.

Jantsız ise dik bir şekilde yan yana saklanmalıdır. Peki, biz bu kar lastiğini bir kere alıp ömür boyu kullanabilir miyiz saklayabilir miyiz? Kış lastiklerinin ömrü 5 yıldır. Gelelim kış lastiği için en çok sorulan ve en önemli sorulardan bir tanesine. Kış lastiklerinin basıncını düşürmek doğrumudur? Kesinlikle bu ayarlarla oynanmamalıdır lastiği aldığınız şekilde kullanmanız tavsiye edilir. Yani üreticiden ne şekilde aldıysanız o şekilde kalsın.

10 thoughts on “Kaygan Zeminde Araç Kontrolünü Sağlamak

 • Arif

  Kaygan zeminde araç kullanmak gerçek çok zor tecrübe gerektiren bir şey

  Yanıtla
 • Osman

  kaygan zeminde araç kullanımı gerçekten çok zor

  Yanıtla
 • Fahri

  Güzel bilgiler teşekkürler

  Yanıtla
 • Mehmet

  Teşekkürler güzel yazı

  Yanıtla
 • otor

  Kaygan zeminde kontrol çok zor gerçekten

  Yanıtla
 • Ömer

  teşekkürler güzel bilgi

  Yanıtla
 • Merlin

  panik oluyo insan ama yararlı bilgi

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir