Nasıl Yapılır?

İsim Nasıl Değiştirilir? Dilekçe Örneği

Hukuken İsim Nasıl Değiştirilir?

İnternet Ortamında yaptığım araştırmalar da bir çok kişinin kendi isminden sıkıntılı olduğunu ve bir çok genç arkadaşımızın isim değiştirme telaşı içerisin de olduğunu gördüm.

Tabi bu isim değiştirme durumu, nüfus jüzdanınızın önünde ki isimleri nüfus müdürlüğüne gidip değiştirmek gibi bir yöntemle olmuyor tabi ki, bu süreç aslında biraz zahmetli.

Kanunlarımıza göre MADDE 27.– Adın değiştirilmesi, ancak haklı sebeplere dayanılarak hâkimden istenebilir diyor. Bu demek oluyor ki her mahkeme veya hakim her önüne gelenin ad değişimine izin vermiyor.

Yani adınızı değiştirmek istiyorsanız eğer örnek olarak ; onur kırıcı, aşağılayıcı ve kulağa hoş gelmemesi gibi sebepler sunmalısınız, ancak o zaman Hakim tarafından kabul görmesi olası.

Bir diğer bilgi olarak Adın değiştirilmesinden zarar gören kimse, bunu öğrendiği günden başlayarak bir yıl içinde değiştirme kararının kaldırılmasını dava edebiliri, ayrıca davalı kısmına kayıtlı olduğun Nüfus İdaresi Müdürlüğü yazılır.

Bu arada avukatlık masrafları ile birlikte toplam da 1.500TL’lik bir rakamın masraf olarak size yansıyacağını da belirtmekte fayda var.

Aşağıda internet ortamından aldığım ad değiştirme ile ilgili bir dilekçe örneği ekliyorum, fikir vermesi açısından faydalı olacaktır.

Ad değiştirme Dilekçe Örneği

DAVACI :

DAVALI : … Nüfus İdaresi Müdürlüğü.

KONU : Haklı neden sebebiyle isim tashihi talebinden ibarettir.

AÇIKLAMALAR :

1- Davacı müvekkil her ne kadar nüfus kayıtlarında ………… ismiyle kayıtlı olsa bile ailesi ve arkadaşları ve hatta çalıştığı işyerindeki çevresinde bile …………. ismiyle tanınmaktadır.

2- Bu durum kayıtlar ile özel hayatında ve iş hayatında karışıklığa neden olmaktadır.

3- Bu nedenle müvekkilin nüfus kayıtlarında ……….. olarak geçen isminin ………. olarak değiştirilebilmesi için sayın Mahkemenize başvurmamız zorunlu hale gelmiştir.

HUKUKİ NEDENLER : MK, NK, HUMK ve diğer ilgili mevzuat.

HUKUKİ DELİLLER : Nüfus kayıtları, tanık beyanları ve diğer yasal deliller.

SONUÇ VE İSTEM : Açıkladığımız sebeplerle nüfusta …………….. ismiyle kayıtlı olan müvekkilin adının ………… olarak değiştirilmesini ve bu ad değişikliğinin müvekkilin çocuğunun nüfus kayıtlarına baba adı olarak teşmiline karar verilmesini saygıyla müvekkil adına arz ve talep ederim. …/…/…

Davacı Vekili

Av.

2 thoughts on “İsim Nasıl Değiştirilir? Dilekçe Örneği

  • Kazım

    İsim nasıl değiştirildiği ve örnekdilekçe verilmesi iyi

    Yanıtla
  • salih

    isim nasıl değiştiirilir güzel yazı dilekçe örneği ile birlikte

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir