SporTenis

Tenisin Dört Büyük Turnuvası

Tenisin Dört Büyük Turnuvası

Tenisin Dört Büyük Turnuvası : Teniste dört önemli büyük turnuva vardır. Bu turnuvalar prestij ve puan açısından tenisçilere büyük katkılar sağlamaktadır. Bu turnuvalar grand slam olarak isimlendirilmektedir. Tek erkekler tarihinin en fazla grand slam kazanan tenisçisi 17 grand slam şampiyonluğu ile halen tenis oynamayı sürdüren İsviçreli Roger Federer‘dir. Kadınlar tarihinin en fazla grand slam kazanan tenisçisi ise 22 grand slam şampiyonluğu ile Alman Steffi Graf‘dır.

Bu dört önemli büyük turnuva; Amerika Açık, Avustralya Açık, Fransa Açık (Roland Garros) ve Wimbledon‘dur. Avustralya Açık (Ocak), Fransa Açık (Mayıs-Haziran), Wimbledon (Haziran-Temmuz) ve Amerika Açık (Ağustos-Eylül) ayında gerçekleştirilmektedir.

En eski ve en prestijli turnuva kabul edilen Wimbledon'dan bir görüntü, Tenisin Dört Büyük Turnuvası
En eski ve en prestijli turnuva kabul edilen Wimbledon’dan bir görüntü

Grand slam turnuvalarından Amerika Açık ve Avustralya Açık sert zeminde, Fransa Açık (Roland Garros) toprak zeminde ve Wimbledon çim zeminde oynanmaktadır.

Tenisin en prestijli ve en eski turnuvası olarak kabul edilen Wimbledon 1877 yılından beri, Amerika Açık 1881 yılından beri, Fransa Açık (Roland Garros) 1891 yılından beri ve Avustralya Açık 1905 yılından beri düzenlenmektedir.

Fransa Açık (Roland Garros) turnuvasının logosu

Grand slamlarda 5 disiplinde mücadele edilebilmektedir. Tek erkekler, tek kadınlar, çift erkekler, çift kadınlar ve karışık çiftler olmak üzere.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir