SporTenis

Amerika Açık Tenis Turnuvası ile ilgili bilgi

Amerika Açık Tenis Turnuvası ile ilgili bilgi

Amerika Açık tenis turnuvası, her yıl Ağustos ayında New York’ta düzenlenen tenisin en büyük turnuvaları olarak kabul gören 4 Grand slam turnuvalarından bir tanesidir. (Diğerleri Avustralya Açık, Fransa Açık (Roland Garros) ve Wimbledon‘tır) Amerika Açık, ilk olarak 1881 yılında düzenlenmiştir. Amerika Açık, sert zeminde oynanmaktadır.

Her yıl Ağustos ayının son haftası başlamakta  ve diğer grand slam turnuvalarında olduğu gibi 2 hafta sürmektedir. Amerika Açık, tie-break (Tie-break, tenis sporunda eşitlik olması durumunda eşitliği bozmak için oynanan oyun) uygulamasının ilk yapıldığı turnuva özelliğini taşımaktadır. Aynı zamanda tenisçilerin hakem kararlarına itiraz edebildiği  “Şahin gözü” teknolojisinin 2006 yılında ilk kez uygulandığı turnuva özelliğini taşımakla beraber yine 1973 yılında kadın ve erkek kategorilerinde para ödüllerinin eşitlendiği ilk turnuva olma özelliğini de taşımaktadır.

Amerika Açık tenis turnuvası 1974’de çim zeminde, 1975-1977 yılları arası toprak zeminde, 1978 yılından itibaren ise sert zeminde oynanmaya başlanmıştır. 2005 yılına kadar yeşil olan sentetik kortlar bu yıldan sonra topun daha iyi görünmesini sağlamak amacıyla mavi kortlara dönüştürülmüştür.

Amerika Açık tenis turnuvası ilk olarak 1881 yılında düzenlendiğinde turnuvaya sadece ABD Tenis Federasyonu üyesi kulüpler katılabiliyordu. Başlangıçta tek ve çift erkek kategorilerinde oynanan turnuva 1887 yılından itibaren kadınlar kategorisinde de oynanmaya başlanmıştır.

One thought on “Amerika Açık Tenis Turnuvası ile ilgili bilgi

  • esra

    tenis için iyi bir kaynak teşekkürler

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir