TeknolojiYazılım

Karekod Nedir? Karekod ile ilgili bilgi

Karekod Nedir?

Kare kod Ürünlerin, parçaların bilgilerini ve özelliklerini saklayabilme özelliği gösteren barkod teknolojisinin devamı niteliğinde sayılan karekod, klasik barkodlardan farklı olarak iki yönde de veri toplayabilme özelliği gösteren ve böylelikle daha fazla bilgiyi saklayabilme imkanını sunan 2 boyutlu barkodlardır.

Kare kod 1994 yılında Denso Wawe tarafından Japonya’da geliştirilmiştir. Ürünler hakkındaki bilgiye ve özelliklere daha hızlı ve pratik bir şekilde ulaşılmasını sağlamaktadır. Karekod teknolojisinde birden çok sistem vardır. QR Kod, DataMatrix Kod ve Aztek Kod en fazla bilinen ve kullanılan sistemlerdir.

QR Kod, daha fazla harf ve sayı barındıran, hızlı bir tarama imkanı sunan ve belirli bir seviyeye kadar kirlenmeye ve bozulmaya rağmen okunabilen sistemdir. DataMatrix Kod, daha çok ilaç sektörlerinde kullanılmaktadır. Aztek Kod ise diğer kare kod çeşitlerine göre daha pasif ve basit bir sistemdir.

Karekod nedir qr kod barkod

Türkiye’de ilk olarak ilaç kutularında ve ambalajlarda kullanılan kare kod günümüzde birçok ürünün ambalajında yer almaktadır. Barkod Nedir? adlı yazımıza ulaşmak için tıklayınız.

elektrikport.com adresinden yararlanılmıştır.

2 thoughts on “Karekod Nedir? Karekod ile ilgili bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir