BilimTeknoloji

Buhar Makinesi Nedir? Buhar Makinesi ile ilgili bilgi

Buhar Makinesi Nedir?

Buhar makinesi nedir? TDK Buhar makinesini, buhar basıncıyla işleyen makine şeklinde tanımlamaktadır. Biz de buhar makinesini buharın içinde var olan ısı enerjisini, mekanik enerjiye dönüştüren bir dıştan yanmalı motor şeklinde tanımlayabiliriz.

Buhar makinesi
Buhar makinesi

Buhar makinesinin tarih sahnesine çıkışı olarak Mısırlı mühendis Heron’nun birinci yüzyılda 50 yıllarına doğru Mısır İskenderiye’de uçları birbirlerine göre zıt yönleri gösteren iki eğik tüpün yerleştirildiği oyuk bir küreden yaptığı türbin olarak söyleyebiliriz.

Çalışma prensibi olarak, ısı enerjisini alan su buharlaşarak genişlemekte ve bir odacığa alınmaktadır. Odacık soğutulduğunda sıvı hale geçen buhar vakum oluşturmakta ve böylece mekanizmaların hareket etmesi ile mekanik enerjiye yani işe dönüşmekte ve böylece çalışması gerçekleşmektedir.

Buhar makinesi, endüstri devriminin başlamasında etkili olmuş, insan ve hayvan gücü ile yapılan işlerin yerini, güçlü, hızlı ve buhar gücü ile çalışan makineler almıştır. (Bunun neticesinde üretim artarak, sanayileşme başlamış ve büyük fabrikalar kurulmuştur.)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir