EvrenUzay

Uydu Nedir Uyduların Dönme Prensibi

Uydu Nedir Uyduların Dönme Prensibi

Uzayda, bir gezegenin ya da kendi gibi bir uydunun etrafında, onun çekimine kapılıp belirli yörünge üzerinde dönen uzay cisimlerine uydu denir. Uydular, ince de olsa atmosfer tabakası barındırabilirler. Ancak önemli ölçüde atmosferi bulunan tek uydu titan’dır. Doğal uydular olduğu gibi ”yapay uydu”lar da mevcuttur.

Bu sebeple iki alt başlık halinde incelenirler. Dünya’nın tek doğal uydusu vardır; o da Ay’dır. Yapay uydular, insanlar tarafından uzaya fırlatılan uydulardır. Bunlara ”peyk‘ ismi de verilir.

Bunlar:

  • Nilesat
  • Türksat
  • Galaxy
  • Optus‘tur. Bu yapay uyduların işlevi, güneş paneli taşımalarıdır.

 Uydu Nedir Uyduların Dönme Prensibi

Zannedilir ki uydular, uydusu oldukları gezegenin çevresinde dönerler, bu doğru değildir. Aslında bu iki cisim de bir merkez etrafında dönmektedir; yani asıl olan gezegen değil, bulunduğu merkezdir. Bu iki gök cisminin hangisinin kütlesi daha yoğunsa, merkez noktasına en yakın olan da odur.

Eğer ki iki gök cisminin kütlesi birbirine yaklaşıksa, ortada ‘uydu’ ayrımı kalmaz ve bu birliğe ”ikili sistem” adı verilir. Ayrıca kütlesi az olan cisim (bu cisim uydu olsun ya da olmasın), daha fazla yol alır. Uydular elips şeklinde dönerler ve yörüngelerini şaşmazlar.

Güneş Sistemi bünyesinde toplamda 240 adet doğal uydu bulunmaktadır. Bunların 163’ü gezegenlere ait olup, 4’ü küçük gezegenlere ve geriye kalanı da küçük gök cisimlerine aittir. Gezegenler arasında en çok uyduya sahip olanı Jüpiter’dir. Tam 12 adet uydusu bulunmaktadır. Bu uyduların en büyüklerinden dört tanesini Galile’nin keşfettiği bilinmektedir.

Güneş Sistemi’nde hiç uydusu olmayan gezegenler de vardır. Bunlar: Venüs, Plüton ve Merkür’dür. Büyüklükleri ilginç ve devasa boyutlara varan uydular da vardır. Mesela Mars’ın uydusu Deimos, 56.000 km çapa sahiptir. Bunun büyüklüğünün anlaşılması için Dünya’nın yerküresinin 12.000 km olduğunun düşünülmesi fazlasıyla yeterli olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir