Deniz TaşıtlarıTaşıtlar

Denizaltı Nedir? Denizaltı ile ilgili bilgi

Denizaltı Nedir?

Denizaltı suyun üstünde olduğu gibi suyun altında da yol alabilen bir tür gemidir. İlk olarak 1. Dünya Savaşı yıllarında kullanılmıştır. Denizaltıların özelliklerine değinecek olursak gövdeleri su yüzeyinin yüzlerce metre altındaki çok büyük basınca dayanabilecek sağlamlıkta, motorları su altında hava kullanmadan çalışabilmektedir. Denizaltıların su altında iken gözle görünmeyeceği gibi, radar ya da sonar ile de izlenmesi de zordur. Ayrıca denizaltılar mayın döşeyebilen, torpil atan ya da uzun menzilli füze fırlatabilme özelliklerine de sahiptir. Bütün bu sebeplerdendir ki denizaltılar deniz kuvvetlerinin en etkili silahı konumunda yer almaktadır.

Eski zamanlardan beri insanlar denizin altına girebilecek bir araç yapmayı hedeflemişlerdir. Bu sebeple çeşitli çalışmalara başlamışlardır. 1620’li yıllarda Cornelis Drebbel isimli bir Hollandalı ilk denizaltı olarak kabul gören bir tekne yapmıştır. (Bu kürekle hareket eden, her tarafı su geçirmez deriyle kaplı, tahtadan yapılmış bir tekneydi.) Bu tekneden sonra benzer şeklide çalışmalar devam etmiştir. Çoğunlukla denizaltı yapımında karşılaşılan sorunlardan en önemlisi denizin altında kullanıma uygun motor bulmaktı. (Zira buharla ya da sıkıştırılmış hava ile çalışan motorlar başarısız olmuştur.) Su altında hareketi sağlamak için elektrik motorunun, su üzerinde gitmek için de dizel motorunun geliştirilmesiyle bu sorun aşılmış oldu. Bu gelişmeyi izleyen yıllarda (20.yüzyılda) denizaltı filoları ortaya çıkmıştır. Daha sonraki süreçte savaşlarda kullanılmak amacı ile denizaltılar gittikçe gelişme göstermiştir. Günümüzün nükleer denizaltıları üslerine dönmeden aylarca denizde kalabilir ve haftalarca hiç su yüzeyine çıkmadan yol alabilmektedir.

Genelde deniz kuvvetlerinde kullanımının yanında bilimsel araştırma ve su altı mühendisliğinde de denizaltılarından faydalanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir