Elektronik

LED Nedir? LED ile ilgili bilgi

LED NEDİR? 

LED, elektrik enerjisini %100’e yakın verim ile ışığa dönüştüren yarı iletken devre elemanıdır. LED, “ışık yayan diyot” manasına gelen “Light Emitting Diod” teriminin kısaltılmış halidir. LED’ler silisyum elementinin yüzeyi özel bir malzeme ile kaplanarak üretilmektedir.

led
LED ‘lerin genel görünüşü

LED, ilk olarak 1920’li yıllarda Rusya’da icat edilmiştir. (Bir radyo teknisyeni radyo alıcılarında bulunan diyotun ışık yaydığını fark etmiş ve bir Rus gazetesinde 1927 yılında LED hakkında buluşlar yayımlanmıştır.) Daha sonra 1962 yılına gelindiğinde Amerika’da pratik olarak uygulanabilen elektronik bir bileşen haline getirilmiştir.

İlk zamanlarda sadece zayıf kuvvetli kırmızı ışık verebilen LED’ler, zamanla geliştikçe görünür ışık, morötesi ışık, kızılötesi ışık gibi çeşitli dalga boylarında, yüksek parlaklıkta ışık verebilme özelliğine sahip oldular.

LED’lerin yaydığı ışık, LED çipi içerisindeki yarı iletken katkı maddeleri ile ilgili olup LED’in hangi renkte ışık yayması isteniyor ise galyum, arsenit, alüminyum, fosfat, indiyum, nitrit gibi kimyasal malzemelerden uygun oranda yarı iletken malzemeye katkı yapılır. (Bu sayede LED çipinin istenen dalga boyunda ışıma yapması sağlanmaktadır.)

LED’ler, aydınlatma, sinyalizasyon, mimari aydınlatma gibi alanlarda, elektronik cihazlarda tuş olarak kullanılmakta (Bunun sebebi ise LED’lerin üzerlerine, yaydıkları ışığın frekansı ile aynı veya daha yüksek bir frekansta ışık düşürüldüğünde fotodiyot özelliği göstermesi) ve Makineler, TV ve monitörlerde de kullanılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir