Karayolu TaşıtlarıTaşıtlar

Dolmuş Nedir? Dolmuş ile ilgili bilgi

Dolmuş Nedir?

Dolmuş, toplu taşımacılık alanında hizmet veren küçük taşıt araçlarına verilen genel isimdir. Tek tek yolcu alıp dolduktan sonra belirli bir kalkış saatine bağlı kalmadan yola çıkan ve az sayıda yolcu alan kayık, deniz motoru, otomobil, minibüs gibi küçük taşıtlara dolmuş adı verilmektedir. Ülkemizde çok eski zamanlardan beri bu tür taşımacılığın yer bulması neticesinde “dolmuş” sözcüğü eskiden beri kullanılmaktadır.

Geçmiş yıllarda yalnızca kayıklarla sınırlı kalandolmuş günümüzde şehirlerin toplumsal yapısına ve coğrafi özelliklerine göre çeşitli ulaşım araçlarıyla yapılmaktadır. (Bazı büyük şehirlerde otomobil ve minibüsler, bazı küçük şehirlerde atlı arabalar, küçük römorklu motorlu bisikletler ve coğrafi özelliklerine göre de bazı şehirlerde sal ve kayıklar gibi)

dolmuş Muğla iline bağlı Marmaris'te bir dolmuş

Dolmuştaşımacılığı genellikle geri kalmış ülkelerde çok yaygın konumdadır. Türkiye’de otomobil ile yapılandolmuş taşımacılığı ilk kez kim tarafından, hangi tarihte başladığı kesin olarak bilinmemekle beraber 1931 yılında yılında ortaya çıktığı öngörülmektedir. İlk olarak İstanbul’da, daha sonra da bütün büyük şehirlerde yaygınlaşandolmuş uygulaması önceki yıllarda belirli bir kurala bağlı değil iken 1939 yılı itibariyle dolmuştaşımacılığı İstanbul Belediyesi’nce kurallara bağlanmış oldu.

Günümüzde dedolmuş toplu taşıma aracı olarak önemini korumaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir