Yemek Tarifleri

Tuzlu Patatesli Kek Tarifi ve Malzemeleri

Tuzlu Patatesli Kek Tarifi ve Malzemeleri

 Tuzlu Patatesli Kek Malzemeleri

 5- 6 orta boy patates

 3 tane orta boy soğan

 2 tane yumurta

 göz kararı sıvıyağ

 göz kararı yoğurt

 2 tane kabartma tozu

 bir tutam dereotu

 baharatlar tuz

Tuzlu patatesli kek nasıl yapılır?

Tuzlu patatesli kek yapımına İlk olarak içi hazırlanmaya başlanır. Bunun için patatesler ve soğanlar blender içerisinden geçirilir. Bir kaba konulur, Üzerine dereotu, karabiber, pul biber gibi baharatlar eklenerek iyice karıştırılır. Daha sonra tuz konur ve iyice karıştırılır. Daha sonra bu karışıma yoğurdu ( göz kararı ), sıvı yağı ve kabartma tozunu ekleyiniz. İyice karıştırın ki malzemeler birbirine iyice karışsın, tadı her yerde aynı olsun. Sıvıyağ ile yağlanmış dikdörtgen bir fırın tepsisine karışımı yavaşça dökelim. Önceden hazırladığımız 180 derece ayarlanmış fırınımıza tepsi ile birlikte koyalım. Bir yarım saat sonra olmuş mu diye kontrol edelim. Bunun için kürdan testi yapabilirsiniz. Daha sonra olduğunda alıp soğumaya bırakın ya da servis edin.

Peki, bu bahsettiğimiz kürdan testi nasıl yapılır?

Bilmeyenler olabilir diye bu kürdan test konusuna da değinmek istedim. Bayanların kek yapımında da kullandığı bu yöntem çok basittir. Genellikle kürdan kullanılarak yapıldığı gibi çatal ile ya da bıçak ile de yapılır. Bunun için fırına koyduğumuz karışımın biraz kızarmasını beklemeliyiz bence. Daha sonra ise kürdanı ya da bıçak- çatalı hafif kızarmış karışımımıza batırıyoruz. Eğer karışım kürdanımıza ya da çatal ve bıçağımıza yapışmamışsa olmuş demektir. Yapışmışsa karışımı biraz daha pişirmeliyiz.

Peki, tuzlu patatesli kek yapımında püf noktalar nelerdir?

Önemli olan tuz ve baharatların dozunu ayarlamaktan geçer. İlk olarak çok tuzlu olmamasına dikkat etmelisiniz. Diğer bir önemli nokta ise; hazırlanan karışımın ne çok fazla ne çok az kızarmasını ve pişmesini sağlamamaktan geçer. Yani göz kararınca pişmelidir. Ne çok pişmiş ne de az pişmiş olmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir